YB26MKW01-12-FB
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
YB26MKW01-12-FB
YB26MKW01-12-FB
Part Number
YB26MKW01-12-FB
Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V
Data sheet
YB26MKW01-12-FB.pdf
Delivery Services
YB26MKW01-12-FB
Comments
    YB26MKW01-12-FB Specifications
    PackageTray
    FeaturesVoltage Reduction Lighting
    Part StatusObsolete
    Actuator TypeRound, Button
    Mounting TypePanel Mount, Snap-In
    Switch FunctionOn-On
    Actuator MarkingNo Marking
    Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
    Ingress Protection-
    Voltage Rating - AC125 V
    Voltage Rating - DC30 V
    Color - Actuator/CapGreen (White Filter/Diffuser)
    Current Rating (Amps)3A (AC/DC)
    Operating Temperature-25°C ~ 50°C
    Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
    Illumination Type, ColorIncandescent, Green
    Illumination Voltage (Nominal)12 VAC