YB26NKW01-5C24-JC
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
YB26NKW01-5C24-JC
YB26NKW01-5C24-JC
Part Number
YB26NKW01-5C24-JC
Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V
Data sheet
YB26NKW01-5C24-JC.pdf
Delivery Services
YB26NKW01-5C24-JC
Comments
    YB26NKW01-5C24-JC Specifications
    PackageBulk
    Actuator MarkingNo Marking
    Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
    Voltage Rating - DC30 V
    Color - Actuator/CapClear (Red Filter/Diffuser)
    Current Rating (Amps)3A (AC/DC)
    Operating Temperature-25°C ~ 50°C
    Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
    Illumination Type, ColorLED, Red
    Illumination Voltage (Nominal)24 VDC