YB26RKG01-5C12-JB
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
YB26RKG01-5C12-JB
YB26RKG01-5C12-JB
Part Number
YB26RKG01-5C12-JB
Manufacturer
NKK Switches
Description
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V
Data sheet
YB26RKG01-5C12-JB.pdf
Category
Pushbutton Switches
Delivery Services
YB26RKG01-5C12-JB
Comments
    YB26RKG01-5C12-JB Specifications
    PackageBulk
    SeriesYB
    RoHSRoHS
    TypeStandard, Illuminated
    CircuitDPDT
    FeaturesVoltage Reduction Lighting
    Part StatusActive
    Actuator TypeRectangular, Button
    Mounting TypePanel Mount, Front
    Switch FunctionOn-On
    Actuator MarkingNo Marking
    Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
    Ingress Protection-
    Voltage Rating - AC28 V
    Voltage Rating - DC28 V
    Color - Actuator/CapClear (White Filter/Diffuser)
    Current Rating (Amps)0.4VA (AC/DC)
    Operating Temperature-25°C ~ 50°C
    Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
    Illumination Type, ColorLED, Red
    Illumination Voltage (Nominal)12 VDC