LSH-020-01-H-D-A-K-TR.pdf
| Series | LSH |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Pitch | 0.020" (0.50mm) |
| Features | Board Guide, Pick and Place |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Receptacle, Center Strip Contacts |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 2 |
| Height Above Board | 0.075" (1.90mm) |
| Number of Positions | 40 |
| Mated Stacking Heights | 2.31mm |
| Contact Finish Thickness | 30.0µin (0.76µm) |
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
| Datasheet | Image | Part Number | Manufacturers | Stock | Description | View |
|---|---|---|---|---|---|---|
145861006024829+ | KYOCERA AVX | 5000 | PLUG - 0.35MM PITCH - 06 POS 0.6 | View |
5055501020 | Molex | 5000 | CONN RCPT 10POS SMD GOLD | View |
5055501620 | Molex | 5000 | CONN RCPT 16POS SMD GOLD | View |
5050701022 | Molex | 5000 | CONN PLUG 10POS SMD GOLD | View |
5054130610 | Molex | 5000 | 0.35 B/B REC ASSY 6CKT EMBSTP PK | View |
DF37NB-10DS-0.4V(51) | Hirose Electric Co Ltd | 5000 | CONN RCPT 10POS SMD GOLD | View |
5055502420 | Molex | 5000 | CONN RCPT 24POS SMD GOLD | View |
DF40C-10DP-0.4V(51) | Hirose Electric Co Ltd | 5000 | CONN PLUG 10POS SMD GOLD | View |
5035480622 | Molex | 5000 | CONN RCPT 6POS SMD GOLD | View |
5050664022 | Molex | 5000 | CONN RCPT 40POS SMD GOLD | View |
We guarantee 100% customer satisfaction.