DF36C-15P-0.4SD
Home > All Products > Connectors, Interconnects > Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
DF36C-15P-0.4SD
DF36C-15P-0.4SD
Part Number
DF36C-15P-0.4SD
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Description
CONN PLUG 15POS SOLDER 42-46AWG
Data sheet
DF36C-15P-0.4SD.pdf
Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Delivery Services
DF36C-15P-0.4SD
Comments
    DF36C-15P-0.4SD Specifications
    SeriesDF36
    RoHSRoHS
    ColorNatural
    Pitch0.016" (0.40mm)
    Features-
    Wire TypeDiscrete
    Wire Gauge42-46 AWG
    Part StatusActive
    Row Spacing-
    Contact TypeOuter Shroud Contact
    Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
    Connector TypePlug
    Contact FinishGold
    Fastening TypeLatch Holder
    Number of Rows1
    Cable TerminationSolder
    Number of Positions15
    Contact Finish Thickness-
    DF36C-15P-0.4SD FAQ
    1. How to order DF36C-15P-0.4SD on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the DF36C-15P-0.4SD price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of DF36C-15P-0.4SD?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    DF36C-15P-0.4SD Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    3230-40-0101-00 3230-40-0101-00 3230-40-0101-00 CNC Tech 5000 CONN SOCKET 40POS IDC GOLD View
    89134-0001 89134-0001 89134-0001 3M 5000 CONN RCPT 34P IDC 26-28AWG GOLD View
    3230-40-0103-00 3230-40-0103-00 3230-40-0103-00 CNC Tech 5000 CONN SOCKET 40POS IDC GOLD View
    M50-3300542 M50-3300542 M50-3300542 Harwin Inc. 5000 CONN RCPT 10POS IDC 30AWG GOLD View
    89150-0101 89150-0101 89150-0101 3M 5000 CONN RCPT 50P IDC 26-28AWG GOLD View
    3230-50-0102-00 3230-50-0102-00 3230-50-0102-00 CNC Tech 5000 CONN SOCKET 50POS IDC GOLD View
    89124-0101 89124-0101 89124-0101 3M 5000 CONN RCPT 24P IDC 26-28AWG GOLD View
    89124-0001 89124-0001 89124-0001 3M 5000 CONN RCPT 24P IDC 26-28AWG GOLD View
    DF36C-15P-0.4SD Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.