929500-01-09-RK.pdf
| Series | 929 |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Style | Board to Board |
| Features | - |
| Shrouding | Unshrouded |
| Part Status | Active |
| Termination | Solder |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | Header, Breakaway |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Voltage Rating | - |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.110" (2.79mm) |
| Ingress Protection | - |
| Insulation Material | Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT) |
| Number of Positions | 9 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.130" (3.30mm) |
| Current Rating (Amps) | 2.5A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Length - Mating | 0.295" (7.49mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Mating | 200.0µin (5.08µm) |
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
| Datasheet | Image | Part Number | Manufacturers | Stock | Description | View |
|---|---|---|---|---|---|---|
CA3008M13R0 | Cvilux USA | 5000 | 1.27MM (.050) TOP ENTRY SMT TYPE | View |
0559171230 | Molex | 5000 | CONN HEADER VERT 12POS 2MM | View |
5499910-8 | TE Connectivity AMP Connectors | 5000 | CONN HEADER VERT 34POS 2.54MM | View |
5-1747072-5 | TE Connectivity AMP Connectors | 5000 | CONN HEADER VERT 5POS 2.5MM | View |
1-2842127-0 | TE Connectivity AMP Connectors | 5000 | 20P,2MM,BRK HDR,DRVT,2.8,0.38AU, | View |
1714932 | Phoenix Contact | 5000 | CONN HEADER 1.27MM 68POS SMD | View |