929550-01-04-EU.pdf
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.110" (2.79mm) |
| Ingress Protection | - |
| Insulation Material | Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT) |
| Number of Positions | 4 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Gold |
| Contact Length - Post | 0.130" (3.30mm) |
| Current Rating (Amps) | 2.5A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Length - Mating | 0.295" (7.49mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Mating | 10.0µin (0.25µm) |
|---|---|---|---|---|---|---|
CA3008M13R0 | Cvilux USA | 5000 | 1.27MM (.050) TOP ENTRY SMT TYPE | View |
0559171230 | Molex | 5000 | CONN HEADER VERT 12POS 2MM | View |
5499910-8 | TE Connectivity AMP Connectors | 5000 | CONN HEADER VERT 34POS 2.54MM | View |
5-1747072-5 | TE Connectivity AMP Connectors | 5000 | CONN HEADER VERT 5POS 2.5MM | View |
1-2842127-0 | TE Connectivity AMP Connectors | 5000 | 20P,2MM,BRK HDR,DRVT,2.8,0.38AU, | View |
1714932 | Phoenix Contact | 5000 | CONN HEADER 1.27MM 68POS SMD | View |