929834-02-10-RK
Home > All Products > Connectors, Interconnects > Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
929834-02-10-RK
929834-02-10-RK
Part Number
929834-02-10-RK
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Data sheet
929834-02-10-RK.pdf
Delivery Services
929834-02-10-RK
Comments
    929834-02-10-RK Specifications
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.100" (2.54mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.210" (5.33mm)
    Current Rating (Amps)2.5A
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Overall Contact Length0.545" (13.84mm)
    Contact Finish - MatingTin
    Contact Length - Mating0.235" (5.97mm)