150208-5002-TH.pdf
| Series | 1502 |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Style | Board to Board or Cable |
| Features | - |
| Part Status | Obsolete |
| Termination | Solder |
| Contact Type | Female Socket |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | Receptacle |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch - Mating | 0.079" (2.00mm) |
| Voltage Rating | 500VDC |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.179" (4.55mm) |
| Ingress Protection | - |
| Number of Positions | 8 |
| Row Spacing - Mating | 0.079" (2.00mm) |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.100" (2.54mm) |
| Current Rating (Amps) | 1A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Mating | 15.0µin (0.38µm) |
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
| Datasheet | Image | Part Number | Manufacturers | Stock | Description | View |
|---|---|---|---|---|---|---|
SEM-125-02-03.0-G-D-WT-K | Samtec Inc. | 5000 | .8MM TIGER EYE MICRO SOCKET | View |
323-43-142-41-001000 | Mill-Max Manufacturing Corp. | 5000 | CONN RCPT 42POS 0.1 GOLD PCB | View |
316-93-124-41-001000 | Mill-Max Manufacturing Corp. | 5000 | CONN SOCKET 24POS 0.1 GOLD PCB | View |
803-93-034-10-002000 | Mill-Max Manufacturing Corp. | 5000 | CONN RCPT 34POS 0.1 GOLD PCB | View |
SQT-123-03-F-Q | Samtec Inc. | 5000 | CONN RCPT 92POS 0.079 GOLD PCB | View |
851-91-024-30-002000 | Mill-Max Manufacturing Corp. | 5000 | CONN RCPT 24POS 0.05 GOLD SMD | View |
414-41-248-41-117000 | Mill-Max Manufacturing Corp. | 5000 | CONN RCPT 48POS 0.1 GOLD SMD | View |
316-41-135-41-003000 | Mill-Max Manufacturing Corp. | 5000 | CONN SOCKET 35POS 0.1 GOLD PCB | View |
323-93-142-41-001000 | Mill-Max Manufacturing Corp. | 5000 | CONN RCPT 42POS 0.1 GOLD PCB | View |
We guarantee 100% customer satisfaction.