150244-5002-TH
150244-5002-TH
150244-5002-TH
Part Number
150244-5002-TH
Description
CONN RCPT 44P 0.079 GOLD PCB R/A
Data sheet
150244-5002-TH.pdf
Delivery Services
150244-5002-TH
Comments
    150244-5002-TH Specifications
    Contact TypeFemale Socket
    Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating500VDC
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.179" (4.55mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions44
    Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
    Contact Finish - PostTin-Lead
    Contact Length - Post0.100" (2.54mm)
    Current Rating (Amps)1A
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Material Flammability RatingUL94 V-0
    Contact Finish Thickness - Mating15.0µin (0.38µm)
    150244-5002-TH FAQ
    1. How to order 150244-5002-TH on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the 150244-5002-TH price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 150244-5002-TH?
    150244-5002-TH Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    323-43-142-41-001000 323-43-142-41-001000 323-43-142-41-001000 Mill-Max Manufacturing Corp. 5000 CONN RCPT 42POS 0.1 GOLD PCB View
    316-93-124-41-001000 316-93-124-41-001000 316-93-124-41-001000 Mill-Max Manufacturing Corp. 5000 CONN SOCKET 24POS 0.1 GOLD PCB View
    803-93-034-10-002000 803-93-034-10-002000 803-93-034-10-002000 Mill-Max Manufacturing Corp. 5000 CONN RCPT 34POS 0.1 GOLD PCB View
    SQT-123-03-F-Q SQT-123-03-F-Q SQT-123-03-F-Q Samtec Inc. 5000 CONN RCPT 92POS 0.079 GOLD PCB View
    851-91-024-30-002000 851-91-024-30-002000 851-91-024-30-002000 Mill-Max Manufacturing Corp. 5000 CONN RCPT 24POS 0.05 GOLD SMD View
    414-41-248-41-117000 414-41-248-41-117000 414-41-248-41-117000 Mill-Max Manufacturing Corp. 5000 CONN RCPT 48POS 0.1 GOLD SMD View
    316-41-135-41-003000 316-41-135-41-003000 316-41-135-41-003000 Mill-Max Manufacturing Corp. 5000 CONN SOCKET 35POS 0.1 GOLD PCB View
    323-93-142-41-001000 323-93-142-41-001000 323-93-142-41-001000 Mill-Max Manufacturing Corp. 5000 CONN RCPT 42POS 0.1 GOLD PCB View
    150244-5002-TH Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.