P51-068S-S1-TGF
P51-068S-S1-TGF
P51-068S-S1-TGF
Part Number
P51-068S-S1-TGF
Manufacturer
3M
Description
CONN RCPT 68POS 0.05 GOLD PCB
Data sheet
P51-068S-S1-TGF.pdf
Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Delivery Services
P51-068S-S1-TGF
Comments
    P51-068S-S1-TGF Specifications
    SeriesP50
    RoHSRoHS
    StyleBoard to Board
    Features-
    Part StatusObsolete
    TerminationSolder
    Contact TypeCenter Strip Contact
    Mounting TypeThrough Hole
    Connector TypeReceptacle
    Fastening Type-
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.050" (1.27mm)
    Voltage Rating650VAC
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.421" (10.70mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions68
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostGold
    Contact Length - Post0.118" (3.00mm)
    Current Rating (Amps)0.5A
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C
    Mated Stacking Heights-
    Contact Finish - MatingGold
    Number of Positions LoadedAll
    Material Flammability RatingUL94 V-0
    Contact Finish Thickness - Mating10.0µin (0.25µm)
    P51-068S-S1-TGF FAQ
    1. How to order P51-068S-S1-TGF on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the P51-068S-S1-TGF price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of P51-068S-S1-TGF?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    P51-068S-S1-TGF Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    323-43-142-41-001000 323-43-142-41-001000 323-43-142-41-001000 Mill-Max Manufacturing Corp. 5000 CONN RCPT 42POS 0.1 GOLD PCB View
    316-93-124-41-001000 316-93-124-41-001000 316-93-124-41-001000 Mill-Max Manufacturing Corp. 5000 CONN SOCKET 24POS 0.1 GOLD PCB View
    803-93-034-10-002000 803-93-034-10-002000 803-93-034-10-002000 Mill-Max Manufacturing Corp. 5000 CONN RCPT 34POS 0.1 GOLD PCB View
    SQT-123-03-F-Q SQT-123-03-F-Q SQT-123-03-F-Q Samtec Inc. 5000 CONN RCPT 92POS 0.079 GOLD PCB View
    851-91-024-30-002000 851-91-024-30-002000 851-91-024-30-002000 Mill-Max Manufacturing Corp. 5000 CONN RCPT 24POS 0.05 GOLD SMD View
    414-41-248-41-117000 414-41-248-41-117000 414-41-248-41-117000 Mill-Max Manufacturing Corp. 5000 CONN RCPT 48POS 0.1 GOLD SMD View
    316-41-135-41-003000 316-41-135-41-003000 316-41-135-41-003000 Mill-Max Manufacturing Corp. 5000 CONN SOCKET 35POS 0.1 GOLD PCB View
    323-93-142-41-001000 323-93-142-41-001000 323-93-142-41-001000 Mill-Max Manufacturing Corp. 5000 CONN RCPT 42POS 0.1 GOLD PCB View
    P51-068S-S1-TGF Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.