W153208-2000-TH
W153208-2000-TH
W153208-2000-TH
Part Number
W153208-2000-TH
Description
CONN RCPT 8POS 0.079 GOLD SMD
Data sheet
W153208-2000-TH.pdf
Delivery Services
W153208-2000-TH
Comments
    W153208-2000-TH Specifications
    Series1532
    Features-
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Connector TypeReceptacle, Bottom or Top Entry
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating500VDC
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.129" (3.28mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions8
    Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
    Contact Finish - PostTin-Lead
    Contact Length - Post-
    Current Rating (Amps)1A
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Material Flammability RatingUL94 V-0
    Contact Finish Thickness - Mating15.0µin (0.38µm)
    W153208-2000-TH FAQ
    1. How to order W153208-2000-TH on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the W153208-2000-TH price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of W153208-2000-TH?
    W153208-2000-TH Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    323-43-142-41-001000 323-43-142-41-001000 323-43-142-41-001000 Mill-Max Manufacturing Corp. 5000 CONN RCPT 42POS 0.1 GOLD PCB View
    316-93-124-41-001000 316-93-124-41-001000 316-93-124-41-001000 Mill-Max Manufacturing Corp. 5000 CONN SOCKET 24POS 0.1 GOLD PCB View
    803-93-034-10-002000 803-93-034-10-002000 803-93-034-10-002000 Mill-Max Manufacturing Corp. 5000 CONN RCPT 34POS 0.1 GOLD PCB View
    SQT-123-03-F-Q SQT-123-03-F-Q SQT-123-03-F-Q Samtec Inc. 5000 CONN RCPT 92POS 0.079 GOLD PCB View
    851-91-024-30-002000 851-91-024-30-002000 851-91-024-30-002000 Mill-Max Manufacturing Corp. 5000 CONN RCPT 24POS 0.05 GOLD SMD View
    414-41-248-41-117000 414-41-248-41-117000 414-41-248-41-117000 Mill-Max Manufacturing Corp. 5000 CONN RCPT 48POS 0.1 GOLD SMD View
    316-41-135-41-003000 316-41-135-41-003000 316-41-135-41-003000 Mill-Max Manufacturing Corp. 5000 CONN SOCKET 35POS 0.1 GOLD PCB View
    323-93-142-41-001000 323-93-142-41-001000 323-93-142-41-001000 Mill-Max Manufacturing Corp. 5000 CONN RCPT 42POS 0.1 GOLD PCB View
    W153208-2000-TH Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.