JWM11RAA
Home > All Products > Switches > Rocker Switches
JWM11RAA
JWM11RAA
Part Number
JWM11RAA
Manufacturer
NKK Switches
Description
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V
Data sheet
JWM11RAA.pdf
Category
Rocker Switches
Delivery Services
JWM11RAA
Comments
    JWM11RAA Specifications
    PackageBulk
    SeriesJW
    RoHSRoHS
    CircuitSPST
    FeaturesEpoxy Sealed Terminals
    Part StatusActive
    Actuator TypeConcave (Curved)
    Mounting TypePanel Mount, Snap-In
    Switch FunctionOn-Off
    Actuator MarkingNo Marking
    Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
    Ingress ProtectionDust Proof
    Voltage Rating - AC125 V
    Voltage Rating - DC-
    Color - Actuator/CapBlack
    Current Rating (Amps)10A (AC)
    Operating Temperature-25°C ~ 70°C
    Panel Cutout DimensionsRectangular - 24.00mm x 15.40mm