3310C-125-503L
Home > All Products > Potentiometers, Variable Resistors > Rotary Potentiometers, Rheostats
3310C-125-503L
3310C-125-503L
Part Number
3310C-125-503L
Description
POT 50K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Data sheet
3310C-125-503L.pdf
Delivery Services
3310C-125-503L
Comments
    3310C-125-503L Specifications
    Rotation300°
    Tolerance±20%
    Part StatusActive
    Actuator TypeFlatted
    Mounting TypeThrough Hole
    Power (Watts)0.25W, 1/4W
    Bushing Thread-
    Actuator Length0.220" (5.59mm)
    Number of Turns1
    Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
    Resistance (Ohms)50k
    Termination StylePC Pins
    Resistive MaterialConductive Plastic
    Temperature Coefficient±1000ppm/°C