3310H-001-202L
Home > All Products > Potentiometers, Variable Resistors > Rotary Potentiometers, Rheostats
3310H-001-202L
3310H-001-202L
Part Number
3310H-001-202L
Description
POT 2K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Data sheet
3310H-001-202L.pdf
Delivery Services
3310H-001-202L
Comments
    3310H-001-202L Specifications
    Rotation300°
    Tolerance±20%
    Part StatusActive
    Actuator TypeSlotted
    Mounting TypePanel Mount
    Power (Watts)0.25W, 1/4W
    Bushing Thread1/4-32
    Actuator Length0.500" (12.70mm)
    Adjustment TypeTop Adjustment
    Built in SwitchNone
    Number of Gangs2
    Number of Turns1
    Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
    Resistance (Ohms)2k
    Termination StylePC Pins
    Resistive MaterialConductive Plastic
    Temperature Coefficient±1000ppm/°C