3310P-025-202L
Home > All Products > Potentiometers, Variable Resistors > Rotary Potentiometers, Rheostats
3310P-025-202L
3310P-025-202L
Part Number
3310P-025-202L
Manufacturer
Bourns Inc.
Description
POT 2K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Data sheet
3310P-025-202L.pdf
Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Delivery Services
3310P-025-202L
Comments
    3310P-025-202L Specifications
    SeriesPro Audio 3310
    RoHSRoHS
    TaperLinear
    FeaturesSealed
    Rotation300°
    Tolerance±20%
    Part StatusActive
    Actuator TypeSlotted
    Mounting TypeThrough Hole
    Power (Watts)0.25W, 1/4W
    Bushing Thread-
    Actuator Length0.220" (5.59mm)
    Adjustment TypeTop Adjustment
    Built in SwitchNone
    Number of Gangs1
    Number of Turns1
    Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
    Resistance (Ohms)2k
    Termination StylePC Pins
    Resistive MaterialConductive Plastic
    Temperature Coefficient±1000ppm/°C