3310R-011-503L
Home > All Products > Potentiometers, Variable Resistors > Rotary Potentiometers, Rheostats
3310R-011-503L
3310R-011-503L
Part Number
3310R-011-503L
Manufacturer
Bourns Inc.
Description
POT 50K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Data sheet
3310R-011-503L.pdf
Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Delivery Services
3310R-011-503L
Comments
    3310R-011-503L Specifications
    SeriesPro Audio 3310
    RoHSRoHS
    TaperLinear
    FeaturesSealed
    Rotation300°
    Tolerance±20%
    Part StatusActive
    Actuator TypeSlotted
    Mounting TypePanel Mount
    Power (Watts)0.25W, 1/4W
    Bushing Thread1/4-32
    Actuator Length0.750" (19.05mm)
    Adjustment TypeTop Adjustment
    Built in SwitchNone
    Number of Gangs1
    Number of Turns1
    Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
    Resistance (Ohms)50k
    Termination StylePC Pins
    Resistive MaterialConductive Plastic
    Temperature Coefficient±1000ppm/°C