3310Y-011-104L
Home > All Products > Potentiometers, Variable Resistors > Rotary Potentiometers, Rheostats
3310Y-011-104L
3310Y-011-104L
Part Number
3310Y-011-104L
Description
POT 100K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Data sheet
3310Y-011-104L.pdf
Delivery Services
3310Y-011-104L
Comments
    3310Y-011-104L Specifications
    Rotation300°
    Tolerance±20%
    Part StatusActive
    Actuator TypeSlotted
    Mounting TypePanel Mount
    Power (Watts)0.25W, 1/4W
    Bushing Thread1/4-32
    Actuator Length0.750" (19.05mm)
    Number of Turns1
    Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
    Resistance (Ohms)100k
    Termination StylePC Pins
    Resistive MaterialConductive Plastic
    Temperature Coefficient±1000ppm/°C