3310Y-101-102L
Home > All Products > Potentiometers, Variable Resistors > Rotary Potentiometers, Rheostats
3310Y-101-102L
3310Y-101-102L
Part Number
3310Y-101-102L
Description
POT 1K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Data sheet
3310Y-101-102L.pdf
Delivery Services
3310Y-101-102L
Comments
    3310Y-101-102L Specifications
    Rotation300°
    Tolerance±20%
    Part StatusActive
    Actuator TypeFlatted
    Mounting TypePanel Mount
    Power (Watts)0.25W, 1/4W
    Bushing Thread1/4-32
    Actuator Length0.500" (12.70mm)
    Number of Turns1
    Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
    Resistance (Ohms)1k
    Termination StylePC Pins
    Resistive MaterialConductive Plastic
    Temperature Coefficient±1000ppm/°C