3400S-1-254L
Home > All Products > Potentiometers, Variable Resistors > Rotary Potentiometers, Rheostats
3400S-1-254L
3400S-1-254L
Part Number
3400S-1-254L
Manufacturer
Bourns Inc.
Description
POT 250K OHM 5W WIREWOUND LINEAR
Data sheet
3400S-1-254L.pdf
Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Delivery Services
3400S-1-254L
Comments
    3400S-1-254L Specifications
    Series3400
    RoHSRoHS
    TaperLinear
    Features-
    Rotation3600°
    Tolerance±3%
    Part StatusActive
    Actuator TypeSlotted
    Mounting TypePanel Mount
    Power (Watts)5W
    Bushing Thread3/8-32
    Actuator Length0.813" (20.64mm)
    Adjustment TypeUser Defined
    Built in SwitchNone
    Number of Gangs1
    Number of Turns10
    Actuator Diameter0.2497" (6.34mm)
    Resistance (Ohms)250k
    Termination StyleSolder Lug
    Resistive MaterialWirewound
    Temperature Coefficient±20ppm/°C