3547S-1AA-102B
Home > All Products > Potentiometers, Variable Resistors > Rotary Potentiometers, Rheostats
3547S-1AA-102B
3547S-1AA-102B
Part Number
3547S-1AA-102B
Manufacturer
Bourns Inc.
Description
POT 1K OHM 1W WIREWOUND LINEAR
Data sheet
3547S-1AA-102B.pdf
Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Delivery Services
3547S-1AA-102B
Comments
    3547S-1AA-102B Specifications
    Series3547
    RoHSRoHS
    TaperLinear
    Features-
    Rotation1080°
    Tolerance±3%
    Part StatusActive
    Actuator TypeSlotted
    Mounting TypePanel Mount
    Power (Watts)1W
    Bushing Thread3/8-32
    Actuator Length0.813" (20.64mm)
    Adjustment TypeUser Defined
    Built in SwitchNone
    Number of Gangs1
    Number of Turns3
    Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
    Resistance (Ohms)1k
    Termination StyleSolder Lug
    Resistive MaterialWirewound
    Temperature Coefficient±50ppm/°C