3547S-1AA-103B
Home > All Products > Potentiometers, Variable Resistors > Rotary Potentiometers, Rheostats
3547S-1AA-103B
3547S-1AA-103B
Part Number
3547S-1AA-103B
Description
POT 10K OHM 1W WIREWOUND LINEAR
Data sheet
3547S-1AA-103B.pdf
Delivery Services
3547S-1AA-103B
Comments
    3547S-1AA-103B Specifications
    Rotation1080°
    Tolerance±3%
    Mounting TypePanel Mount
    Power (Watts)1W
    Bushing Thread3/8-32
    Actuator Length0.813" (20.64mm)
    Number of Turns3
    Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
    Resistance (Ohms)10k
    Termination StyleSolder Lug
    Resistive MaterialWirewound
    Temperature Coefficient±50ppm/°C