3547S-1AB-502A
Home > All Products > Potentiometers, Variable Resistors > Rotary Potentiometers, Rheostats
3547S-1AB-502A
3547S-1AB-502A
Part Number
3547S-1AB-502A
Description
POT 5K OHM 1W WIREWOUND LINEAR
Data sheet
3547S-1AB-502A.pdf
Delivery Services
3547S-1AB-502A
Comments
    3547S-1AB-502A Specifications
    Rotation1080°
    Tolerance±3%
    Mounting TypePanel Mount
    Power (Watts)1W
    Bushing ThreadM9 x 0.75
    Actuator Length0.811" (20.60mm)
    Number of Turns3
    Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
    Resistance (Ohms)5k
    Termination StyleSolder Lug
    Resistive MaterialWirewound
    Temperature Coefficient±50ppm/°C