3548S-1AA-202A
Home > All Products > Potentiometers, Variable Resistors > Rotary Potentiometers, Rheostats
3548S-1AA-202A
3548S-1AA-202A
Part Number
3548S-1AA-202A
Description
POT 2K OHM 1.5W WIREWOUND LINEAR
Data sheet
3548S-1AA-202A.pdf
Delivery Services
3548S-1AA-202A
Comments
    3548S-1AA-202A Specifications
    Rotation1800°
    Tolerance±3%
    Mounting TypePanel Mount
    Power (Watts)1.5W
    Bushing Thread3/8-32
    Actuator Length0.813" (20.64mm)
    Number of Turns5
    Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
    Resistance (Ohms)2k
    Termination StyleSolder Lug
    Resistive MaterialWirewound
    Temperature Coefficient±50ppm/°C