3548S-1AA-203B
Home > All Products > Potentiometers, Variable Resistors > Rotary Potentiometers, Rheostats
3548S-1AA-203B
3548S-1AA-203B
Part Number
3548S-1AA-203B
Description
POT 20K OHM 1.5W WIREWOUND LIN
Data sheet
3548S-1AA-203B.pdf
Delivery Services
3548S-1AA-203B
Comments
    3548S-1AA-203B Specifications
    Rotation1800°
    Tolerance±3%
    Mounting TypePanel Mount
    Power (Watts)1.5W
    Bushing Thread3/8-32
    Actuator Length0.813" (20.64mm)
    Number of Turns5
    Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
    Resistance (Ohms)20k
    Termination StyleSolder Lug
    Resistive MaterialWirewound
    Temperature Coefficient±50ppm/°C