3548S-1AB-502B
Home > All Products > Potentiometers, Variable Resistors > Rotary Potentiometers, Rheostats
3548S-1AB-502B
3548S-1AB-502B
Part Number
3548S-1AB-502B
Description
POT 5K OHM 1.5W WIREWOUND LINEAR
Data sheet
3548S-1AB-502B.pdf
Delivery Services
3548S-1AB-502B
Comments
    3548S-1AB-502B Specifications
    Rotation1800°
    Tolerance±3%
    Mounting TypePanel Mount
    Power (Watts)1.5W
    Bushing ThreadM9 x 0.75
    Actuator Length0.811" (20.60mm)
    Number of Turns5
    Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
    Resistance (Ohms)5k
    Termination StyleSolder Lug
    Resistive MaterialWirewound
    Temperature Coefficient±50ppm/°C