3548S-1BA-103A
Home > All Products > Potentiometers, Variable Resistors > Rotary Potentiometers, Rheostats
3548S-1BA-103A
3548S-1BA-103A
Part Number
3548S-1BA-103A
Description
POT 10K OHM 1.5W WIREWOUND LIN
Data sheet
3548S-1BA-103A.pdf
Delivery Services
3548S-1BA-103A
Comments
    3548S-1BA-103A Specifications
    Rotation1800°
    Tolerance±3%
    Mounting TypePanel Mount
    Power (Watts)1.5W
    Bushing Thread3/8-32
    Actuator Length0.813" (20.64mm)
    Number of Turns5
    Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
    Resistance (Ohms)10k
    Termination StyleSolder Lug
    Resistive MaterialWirewound
    Temperature Coefficient±50ppm/°C