3549S-1AG-501A
Home > All Products > Potentiometers, Variable Resistors > Rotary Potentiometers, Rheostats
3549S-1AG-501A
3549S-1AG-501A
Part Number
3549S-1AG-501A
Manufacturer
Bourns Inc.
Description
POT 500 OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Data sheet
3549S-1AG-501A.pdf
Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Delivery Services
3549S-1AG-501A
Comments
    3549S-1AG-501A Specifications
    Series3549
    RoHSRoHS
    TaperLinear
    Features-
    Rotation3600°
    Tolerance±3%
    Part StatusActive
    Actuator TypeSlotted
    Mounting TypePanel Mount
    Power (Watts)2W
    Bushing Thread3/8-32
    Actuator Length0.813" (20.64mm)
    Adjustment TypeUser Defined
    Built in SwitchNone
    Number of Gangs1
    Number of Turns10
    Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
    Resistance (Ohms)500
    Termination StyleSolder Lug
    Resistive MaterialWirewound
    Temperature Coefficient±50ppm/°C