3590P-1-102L
Home > All Products > Potentiometers, Variable Resistors > Rotary Potentiometers, Rheostats
3590P-1-102L
3590P-1-102L
Part Number
3590P-1-102L
Manufacturer
Bourns Inc.
Description
POT 1K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Data sheet
3590P-1-102L.pdf
Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Delivery Services
3590P-1-102L
Comments
    3590P-1-102L Specifications
    Series3590
    RoHSRoHS
    TaperLinear
    Features-
    Rotation3600°
    Tolerance±5%
    Part StatusActive
    Actuator TypeSlotted
    Mounting TypePanel Mount
    Power (Watts)2W
    Bushing Thread3/8-32
    Actuator Length0.812" (20.63mm)
    Adjustment TypeSide Adjustment
    Built in SwitchNone
    Number of Gangs1
    Number of Turns10
    Actuator Diameter0.248" (6.30mm)
    Resistance (Ohms)1k
    Termination StylePC Pins
    Resistive MaterialWirewound
    Temperature Coefficient±50ppm/°C