3590S-8-102L
Home > All Products > Potentiometers, Variable Resistors > Rotary Potentiometers, Rheostats
3590S-8-102L
3590S-8-102L
Part Number
3590S-8-102L
Description
POT 1K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Data sheet
3590S-8-102L.pdf
Delivery Services
3590S-8-102L
Comments
    3590S-8-102L Specifications
    TaperLinear
    FeaturesSealed
    Rotation3600°
    Tolerance±5%
    Mounting TypePanel Mount
    Power (Watts)2W
    Bushing ThreadM9 x 0.375
    Actuator Length0.812" (20.63mm)
    Number of Turns10
    Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
    Resistance (Ohms)1k
    Termination StyleSolder Lug
    Resistive MaterialWirewound
    Temperature Coefficient±50ppm/°C