3590S-8-502L
Home > All Products > Potentiometers, Variable Resistors > Rotary Potentiometers, Rheostats
3590S-8-502L
3590S-8-502L
Part Number
3590S-8-502L
Manufacturer
Bourns Inc.
Description
POT 5K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Data sheet
3590S-8-502L.pdf
Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Delivery Services
3590S-8-502L
Comments
    3590S-8-502L Specifications
    Series3590
    RoHSRoHS
    TaperLinear
    FeaturesSealed
    Rotation3600°
    Tolerance±5%
    Part StatusActive
    Actuator TypeSlotted
    Mounting TypePanel Mount
    Power (Watts)2W
    Bushing ThreadM9 x 0.375
    Actuator Length0.812" (20.63mm)
    Adjustment TypeUser Defined
    Built in SwitchNone
    Number of Gangs1
    Number of Turns10
    Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
    Resistance (Ohms)5k
    Termination StyleSolder Lug
    Resistive MaterialWirewound
    Temperature Coefficient±50ppm/°C