3751H-1-103L
Home > All Products > Potentiometers, Variable Resistors > Rotary Potentiometers, Rheostats
3751H-1-103L
3751H-1-103L
Part Number
3751H-1-103L
Manufacturer
Bourns Inc.
Description
POT 10K OHM 1W HYBRITRON LINEAR
Data sheet
3751H-1-103L.pdf
Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Delivery Services
3751H-1-103L
Comments
    3751H-1-103L Specifications
    SeriesHybritron® 3751
    RoHSRoHS
    TaperLinear
    Features-
    Rotation3600°
    Tolerance±10%
    Part StatusActive
    Actuator TypeRound
    Mounting TypeServo Mount
    Power (Watts)1W
    Bushing Thread-
    Actuator Length0.375" (9.53mm)
    Adjustment TypeUser Defined
    Built in SwitchNone
    Number of Gangs1
    Number of Turns10
    Actuator Diameter0.093" (2.36mm)
    Resistance (Ohms)10k
    Termination StyleSolder Turret
    Resistive MaterialHybritron®
    Temperature Coefficient±100ppm/°C