3852A-282-254AL
Home > All Products > Potentiometers, Variable Resistors > Rotary Potentiometers, Rheostats
3852A-282-254AL
3852A-282-254AL
Part Number
3852A-282-254AL
Manufacturer
Bourns Inc.
Description
POT 250K OHM 2W CERMET LINEAR
Data sheet
3852A-282-254AL.pdf
Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Delivery Services
3852A-282-254AL
Comments
    3852A-282-254AL Specifications
    Series3852
    RoHSRoHS
    TaperLinear
    Features-
    Rotation280°
    Tolerance±10%
    Part StatusActive
    Actuator TypeSlotted
    Mounting TypePanel Mount
    Power (Watts)2W
    Bushing Thread3/8-32
    Actuator Length0.875" (22.23mm)
    Adjustment TypeUser Defined
    Built in SwitchNone
    Number of Gangs1
    Number of Turns1
    Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
    Resistance (Ohms)250k
    Termination StyleSolder Lug
    Resistive MaterialCermet
    Temperature Coefficient±150ppm/°C