3852A-282-501AL
Home > All Products > Potentiometers, Variable Resistors > Rotary Potentiometers, Rheostats
3852A-282-501AL
3852A-282-501AL
Part Number
3852A-282-501AL
Description
POT 500 OHM 2W CERMET LINEAR
Data sheet
3852A-282-501AL.pdf
Delivery Services
3852A-282-501AL
Comments
    3852A-282-501AL Specifications
    Rotation280°
    Tolerance±10%
    Mounting TypePanel Mount
    Power (Watts)2W
    Bushing Thread3/8-32
    Actuator Length0.875" (22.23mm)
    Number of Turns1
    Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
    Resistance (Ohms)500
    Termination StyleSolder Lug
    Resistive MaterialCermet
    Temperature Coefficient±150ppm/°C