3852C-282-101AL
Home > All Products > Potentiometers, Variable Resistors > Rotary Potentiometers, Rheostats
3852C-282-101AL
3852C-282-101AL
Part Number
3852C-282-101AL
Description
POT 100 OHM 2W CERMET LINEAR
Data sheet
3852C-282-101AL.pdf
Delivery Services
3852C-282-101AL
Comments
    3852C-282-101AL Specifications
    Rotation280°
    Tolerance±10%
    Mounting TypePanel Mount
    Power (Watts)2W
    Bushing Thread1/4-32
    Actuator Length0.875" (22.23mm)
    Number of Turns1
    Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
    Resistance (Ohms)100
    Termination StyleSolder Lug
    Resistive MaterialCermet
    Temperature Coefficient±150ppm/°C