3862C-122-104AL
Home > All Products > Potentiometers, Variable Resistors > Rotary Potentiometers, Rheostats
3862C-122-104AL
3862C-122-104AL
Part Number
3862C-122-104AL
Description
POT 100K OHM 1W CERMET LINEAR
Data sheet
3862C-122-104AL.pdf
Delivery Services
3862C-122-104AL
Comments
    3862C-122-104AL Specifications
    Rotation295°
    Tolerance±10%
    Mounting TypePanel Mount
    Power (Watts)1W
    Bushing Thread1/4-32
    Actuator Length0.375" (9.53mm)
    Adjustment TypeUser Defined
    Number of Turns1
    Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
    Resistance (Ohms)100k
    Termination StyleSolder Lug
    Resistive MaterialCermet
    Temperature Coefficient±150ppm/°C