3862C-126-502AL
Home > All Products > Potentiometers, Variable Resistors > Rotary Potentiometers, Rheostats
3862C-126-502AL
3862C-126-502AL
Part Number
3862C-126-502AL
Description
POT 5K OHM 1W CERMET LINEAR
Data sheet
3862C-126-502AL.pdf
Delivery Services
3862C-126-502AL
Comments
    3862C-126-502AL Specifications
    Rotation295°
    Tolerance±10%
    Mounting TypePanel Mount
    Power (Watts)1W
    Bushing Thread1/4-32
    Actuator Length0.375" (9.53mm)
    Adjustment TypeTop Adjustment
    Number of Turns1
    Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
    Resistance (Ohms)5k
    Termination StylePC Pins
    Resistive MaterialCermet
    Temperature Coefficient±150ppm/°C