51RAA-R25-A15L
Home > All Products > Potentiometers, Variable Resistors > Rotary Potentiometers, Rheostats
51RAA-R25-A15L
51RAA-R25-A15L
Part Number
51RAA-R25-A15L
Description
POT 10K OHM 1W CERMET LINEAR
Data sheet
51RAA-R25-A15L.pdf
Delivery Services
51RAA-R25-A15L
Comments
    51RAA-R25-A15L Specifications
    SeriesPro Audio 51
    RoHSRoHS
    TaperLinear
    FeaturesSealed
    Rotation290°
    Tolerance±10%
    Mounting TypePanel Mount
    Power (Watts)1W
    Bushing ThreadM10 x 0.75
    Actuator Length0.984" (25.00mm)
    Number of Turns1
    Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
    Resistance (Ohms)10k
    Termination StylePC Pins
    Resistive MaterialCermet
    Temperature Coefficient±150ppm/°C