51RAA-R25-D20L
Home > All Products > Potentiometers, Variable Resistors > Rotary Potentiometers, Rheostats
51RAA-R25-D20L
51RAA-R25-D20L
Part Number
51RAA-R25-D20L
Description
POT 100K OHM 1/4W PLASTIC LOG
Data sheet
51RAA-R25-D20L.pdf
Delivery Services
51RAA-R25-D20L
Comments
    51RAA-R25-D20L Specifications
    SeriesPro Audio 51
    RoHSRoHS
    TaperLogarithmic
    FeaturesSealed
    Rotation290°
    Tolerance±20%
    Mounting TypePanel Mount
    Power (Watts)0.25W, 1/4W
    Bushing ThreadM10 x 0.75
    Actuator Length0.984" (25.00mm)
    Number of Turns1
    Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
    Resistance (Ohms)100k
    Termination StylePC Pins
    Resistive MaterialConductive Plastic
    Temperature Coefficient±1000ppm/°C