51SAD-U13-A13L
Home > All Products > Potentiometers, Variable Resistors > Rotary Potentiometers, Rheostats
51SAD-U13-A13L
51SAD-U13-A13L
Part Number
51SAD-U13-A13L
Manufacturer
Bourns Inc.
Description
POT 5K OHM 1W CERMET LINEAR
Data sheet
51SAD-U13-A13L.pdf
Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Delivery Services
51SAD-U13-A13L
Comments
    51SAD-U13-A13L Specifications
    SeriesPro Audio 51
    RoHSRoHS
    TaperLinear
    FeaturesSealed
    Rotation290°
    Tolerance±10%
    Part StatusActive
    Actuator TypeSlotted
    Mounting TypePanel Mount
    Power (Watts)1W
    Bushing ThreadM6 x 0.75
    Actuator Length0.512" (13.00mm)
    Adjustment TypeSide Adjustment
    Built in SwitchNone
    Number of Gangs1
    Number of Turns1
    Actuator Diameter0.118" (3.00mm)
    Resistance (Ohms)5k
    Termination StylePC Pins
    Resistive MaterialCermet
    Temperature Coefficient±150ppm/°C