51SAD-U25-A10L
Home > All Products > Potentiometers, Variable Resistors > Rotary Potentiometers, Rheostats
51SAD-U25-A10L
51SAD-U25-A10L
Part Number
51SAD-U25-A10L
Description
POT 1K OHM 1W CERMET LINEAR
Data sheet
51SAD-U25-A10L.pdf
Delivery Services
51SAD-U25-A10L
Comments
    51SAD-U25-A10L Specifications
    Rotation290°
    Tolerance±10%
    Mounting TypePanel Mount
    Power (Watts)1W
    Bushing ThreadM6 x 0.75
    Actuator Length0.984" (25.00mm)
    Number of Turns1
    Actuator Diameter0.118" (3.00mm)
    Resistance (Ohms)1k
    Termination StylePC Pins
    Resistive MaterialCermet
    Temperature Coefficient±150ppm/°C