51SAD-U25-B15L
Home > All Products > Potentiometers, Variable Resistors > Rotary Potentiometers, Rheostats
51SAD-U25-B15L
51SAD-U25-B15L
Part Number
51SAD-U25-B15L
Description
POT 10K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR
Data sheet
51SAD-U25-B15L.pdf
Delivery Services
51SAD-U25-B15L
Comments
    51SAD-U25-B15L Specifications
    Rotation290°
    Tolerance±20%
    Mounting TypePanel Mount
    Power (Watts)0.5W, 1/2W
    Bushing ThreadM6 x 0.75
    Actuator Length0.984" (25.00mm)
    Number of Turns1
    Actuator Diameter0.118" (3.00mm)
    Resistance (Ohms)10k
    Termination StylePC Pins
    Resistive MaterialConductive Plastic
    Temperature Coefficient±1000ppm/°C