51UAD-T25-B13L
Home > All Products > Potentiometers, Variable Resistors > Rotary Potentiometers, Rheostats
51UAD-T25-B13L
51UAD-T25-B13L
Part Number
51UAD-T25-B13L
Manufacturer
Bourns Inc.
Description
POT 5K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR
Data sheet
51UAD-T25-B13L.pdf
Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Delivery Services
51UAD-T25-B13L
Comments
    51UAD-T25-B13L Specifications
    SeriesPro Audio 51
    RoHSRoHS
    TaperLinear
    FeaturesSealed
    Rotation290°
    Tolerance±20%
    Part StatusActive
    Actuator TypeSlotted
    Mounting TypePanel Mount
    Power (Watts)0.5W, 1/2W
    Bushing ThreadM7 x 0.75
    Actuator Length0.984" (25.00mm)
    Adjustment TypeSide Adjustment
    Built in SwitchNone
    Number of Gangs1
    Number of Turns1
    Actuator Diameter0.157" (3.99mm)
    Resistance (Ohms)5k
    Termination StylePC Pins
    Resistive MaterialConductive Plastic
    Temperature Coefficient±1000ppm/°C