53AAD-B16-A10L
Home > All Products > Potentiometers, Variable Resistors > Rotary Potentiometers, Rheostats
53AAD-B16-A10L
53AAD-B16-A10L
Part Number
53AAD-B16-A10L
Manufacturer
Bourns Inc.
Description
POT 1K OHM 1W CERMET LINEAR
Data sheet
53AAD-B16-A10L.pdf
Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Delivery Services
53AAD-B16-A10L
Comments
    53AAD-B16-A10L Specifications
    SeriesPro Audio 53
    RoHSRoHS
    TaperLinear
    FeaturesSealed
    Rotation290°
    Tolerance±10%
    Part StatusActive
    Actuator TypeSlotted
    Mounting TypePanel Mount
    Power (Watts)1W
    Bushing Thread3/8-32
    Actuator Length0.630" (16.00mm)
    Adjustment TypeUser Defined
    Built in SwitchNone
    Number of Gangs1
    Number of Turns1
    Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
    Resistance (Ohms)1k
    Termination StyleSolder Lug
    Resistive MaterialCermet
    Temperature Coefficient±150ppm/°C