53RAA-R25-B15L
Home > All Products > Potentiometers, Variable Resistors > Rotary Potentiometers, Rheostats
53RAA-R25-B15L
53RAA-R25-B15L
Part Number
53RAA-R25-B15L
Manufacturer
Bourns Inc.
Description
POT 10K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR
Data sheet
53RAA-R25-B15L.pdf
Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Delivery Services
53RAA-R25-B15L
Comments
    53RAA-R25-B15L Specifications
    SeriesPro Audio 53
    RoHSRoHS
    TaperLinear
    FeaturesSealed
    Rotation290°
    Tolerance±20%
    Part StatusActive
    Actuator TypeSlotted
    Mounting TypePanel Mount
    Power (Watts)0.5W, 1/2W
    Bushing ThreadM10 x 0.75
    Actuator Length0.984" (25.00mm)
    Adjustment TypeUser Defined
    Built in SwitchNone
    Number of Gangs1
    Number of Turns1
    Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
    Resistance (Ohms)10k
    Termination StyleSolder Lug
    Resistive MaterialConductive Plastic
    Temperature Coefficient±1000ppm/°C