53UAD-T16-A17L
Home > All Products > Potentiometers, Variable Resistors > Rotary Potentiometers, Rheostats
53UAD-T16-A17L
53UAD-T16-A17L
Part Number
53UAD-T16-A17L
Manufacturer
Bourns Inc.
Description
POT 25K OHM 1W CERMET LINEAR
Data sheet
53UAD-T16-A17L.pdf
Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Delivery Services
53UAD-T16-A17L
Comments
    53UAD-T16-A17L Specifications
    SeriesPro Audio 53
    RoHSRoHS
    TaperLinear
    FeaturesSealed
    Rotation290°
    Tolerance±10%
    Part StatusActive
    Actuator TypeSlotted
    Mounting TypePanel Mount
    Power (Watts)1W
    Bushing ThreadM7 x 0.75
    Actuator Length0.630" (16.00mm)
    Adjustment TypeUser Defined
    Built in SwitchNone
    Number of Gangs1
    Number of Turns1
    Actuator Diameter0.157" (3.99mm)
    Resistance (Ohms)25k
    Termination StyleSolder Lug
    Resistive MaterialCermet
    Temperature Coefficient±150ppm/°C