6674S-1-103
Home > All Products > Potentiometers, Variable Resistors > Rotary Potentiometers, Rheostats
6674S-1-103
6674S-1-103
Part Number
6674S-1-103
Manufacturer
Bourns Inc.
Description
POT 10K OHM 2W PLASTIC LINEAR
Data sheet
6674S-1-103.pdf
Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Delivery Services
6674S-1-103
Comments
    6674S-1-103 Specifications
    Series6674
    RoHSRoHS
    TaperLinear
    Features-
    RotationContinuous
    Tolerance±10%
    Part StatusActive
    Actuator TypeSlotted
    Mounting TypePanel Mount
    Power (Watts)2W
    Bushing Thread3/8-32
    Actuator Length0.875" (22.23mm)
    Adjustment TypeUser Defined
    Built in SwitchNone
    Number of Gangs1
    Number of Turns1
    Actuator Diameter0.2497" (6.34mm)
    Resistance (Ohms)10k
    Termination StyleSolder Turret
    Resistive MaterialConductive Plastic
    Temperature Coefficient5%