91R1A-R22-A13L
Home > All Products > Potentiometers, Variable Resistors > Rotary Potentiometers, Rheostats
91R1A-R22-A13L
91R1A-R22-A13L
Part Number
91R1A-R22-A13L
Manufacturer
Bourns Inc.
Description
POT 5K OHM 2W CERMET LINEAR
Data sheet
91R1A-R22-A13L.pdf
Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Delivery Services
91R1A-R22-A13L
Comments
    91R1A-R22-A13L Specifications
    Series91
    RoHSRoHS
    TaperLinear
    Features-
    Rotation300°
    Tolerance±10%
    Part StatusActive
    Actuator TypeSlotted
    Mounting TypePanel Mount
    Power (Watts)2W
    Bushing ThreadM10 x 0.75
    Actuator Length0.866" (22.00mm)
    Adjustment TypeSide Adjustment
    Built in SwitchNone
    Number of Gangs1
    Number of Turns1
    Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
    Resistance (Ohms)5k
    Termination StylePC Pins
    Resistive MaterialCermet
    Temperature Coefficient±150ppm/°C