91R1A-R22-A20L
Home > All Products > Potentiometers, Variable Resistors > Rotary Potentiometers, Rheostats
91R1A-R22-A20L
91R1A-R22-A20L
Part Number
91R1A-R22-A20L
Description
POT 100K OHM 2W CERMET LINEAR
Data sheet
91R1A-R22-A20L.pdf
Delivery Services
91R1A-R22-A20L
Comments
    91R1A-R22-A20L Specifications
    Rotation300°
    Tolerance±10%
    Mounting TypePanel Mount
    Power (Watts)2W
    Bushing ThreadM10 x 0.75
    Actuator Length0.866" (22.00mm)
    Number of Turns1
    Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
    Resistance (Ohms)100k
    Termination StylePC Pins
    Resistive MaterialCermet
    Temperature Coefficient±150ppm/°C