91R1A-R22-D15L
Home > All Products > Potentiometers, Variable Resistors > Rotary Potentiometers, Rheostats
91R1A-R22-D15L
91R1A-R22-D15L
Part Number
91R1A-R22-D15L
Manufacturer
Bourns Inc.
Description
POT 10K OHM 1/2W PLASTIC LOG
Data sheet
91R1A-R22-D15L.pdf
Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Delivery Services
91R1A-R22-D15L
Comments
    91R1A-R22-D15L Specifications
    Series91
    RoHSRoHS
    TaperLogarithmic
    Features-
    Rotation300°
    Tolerance±20%
    Part StatusActive
    Actuator TypeSlotted
    Mounting TypePanel Mount
    Power (Watts)0.5W, 1/2W
    Bushing ThreadM10 x 0.75
    Actuator Length0.866" (22.00mm)
    Adjustment TypeSide Adjustment
    Built in SwitchNone
    Number of Gangs1
    Number of Turns1
    Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
    Resistance (Ohms)10k
    Termination StylePC Pins
    Resistive MaterialConductive Plastic
    Temperature Coefficient±1000ppm/°C